guardian: the lonely and great god | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
"guardian: the lonely and great god" (kor: 도깨비) 2016 yılında güney kore'de yayınlanan fantastik-romantik türünde bir televizyon dizisidir. yönetmenliğini lee eung-bok'un üstlendiği dizi, efsanevi bir varlık olan bir goblinin ve onun insan sevgilisi arasındaki aşk hikayesini konu alır.

goblin, ölümsüz bir varlık olan bir "doğaüstü varlık"tır ve yalnız yaşayan bir goblin olarak ölümsüzlüğüne son vermek istemektedir. kendisine bağlanmış bir insanın onunla birlikte ölmesi gerektiği inancıyla yaşayan goblin, bir gün yaşadığı yalnızlıktan sıkılarak hayatına giren gizemli bir kadınla aşk yaşamaya başlar. bu kadın, goblin'in yalnızlığına son verirken, onun ölümsüzlük ile ilgili düşüncelerini değiştirmesine yardımcı olur.

dizide, aşk ve ölümsüzlük teması dışında, insan doğasının güçlü yönleri de işlenir. konu olarak fantastik unsurlar içermesine rağmen, karakterlerin gerçekçi ve insanı yakından ilgilendiren sorunlarını işlemesiyle de beğeni toplamıştır. dizide başrolleri gong yoo, kim go-eun, lee dong-wook ve yoo in-na gibi tanınmış oyuncular paylaşmaktadır.